Nejen láska prochází žaludkem – pozvánka na přednášku

Zveme vás na přednášku „Nejen láska prochází žaludkem“ s podtitulem „Jak nám naši blízcí, strava, bakterie v nás i místa, kde bydlíme, ovlivňují zdraví“, která se koná v úterý 27. 9. 2016 v 16.00 v Knihovně J. Mahena, Kobližná 4, Brno. Přednáška je připravena v rámci projektu Brněnských dnů pro zdraví.


Kdo bude přednášet?

doc. MUDr. Julie Bienertová Vašků, Ph.D., Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity a Ústav patologické fyziologie Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Mgr. Petra Vídeňská, Ph.D., Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX), Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Na co se můžete těšit?

Nahlédnout do mikrosvěta, který každý den nosíme na své kůži a v trávicím traktu, vám umožní Mgr. Petra Vídeňská, Ph.D. Mikrosvět plný bakterií a kvasinek velice aktivně komunikuje s naším tělem a ovlivňuje naše zdraví. Možná víte, že bakterie pomáhají v našich střevech trávení potravy a podílí se na tvorbě některých vitaminů. Méně známou skutečností je, že správný vývoj imunitního systému závisí právě na bakteriích, která nás zároveň chrání před mnohými infekčními chorobami. Tlusté střevo je domovem pro více jak tisíc druhů bakterií, kterých v něm žije větší množství, než je buněk v celém našem těle. Lidé, kteří trpí např. Crohnovou chorobou, cukrovkou, obezitou nebo depresí, mají bakteriálních druhů ve střevech méně než zdraví lidé. Proto se stala střevní mikroflóra středem pozornosti mnoha vědců. Pochopení, jak složení bakterií ovlivňuje rozvoj výše uvedených nemocí, může v budoucnosti vést nejen k včasné diagnostice, ale také může pomoci těmto onemocnění předejít.

Další přednášející doc. MUDr. Julie Bienertová Vašků, Ph.D., vás seznámí s významnými vlivy, které přispívají k obezitě v české populaci, zaměří se genetické vlohy, chování, které se předává z generace na generaci, i různé faktory vnějšího prostředí, které mohou rozvoj obezity podporovat. Pozornost je věnována i základním typům intervencí, které mohou zlepšit situaci těch z nás, kteří již obezitou trpí.

Na přednášku vás srdečně zvou organizátoři z Infrastruktury populačních studií, RECETOX PřF MU a z Kanceláře Brno – Zdravé město.

www.elspac.cz, www.recetox.muni.cz, www.zdravemesto.brno.cz

26.8.2016


Zpět